1η δύναμη στο Περιστέρι

5ος στους άνδρες

9ος στη γενική

Η φετινή κολυμβητική σεζόν φθάνει στο τέλος της και ο Κ.Ο.Π. ΓΛΑΥΚΟΣ αθόρυβα με συνέπεια, ήθος και πολύ δουλειά συνεχίζει την ανοδική πορεία που έχει ξεκινήσει τα τελευταία τρία χρόνια.

Πέρυσι ο Κ.Ο.Π. ΓΛΑΥΚΟΣ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών είχε κατακτήσει την 6η θέση στους Άνδρες και την 12η θέση στη γενική κατάταξη Με σταθερά βήματα συνέχισε την πορεία του και στο φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στον Άλιμο το τριήμερο 20 – 22 Ιουνίου 2014, όπου με τη συμμετοχή 11 αθλητών κατετάγη 5ος στους Άνδρες και 9ος στη γενική κατάταξη σε σύνολο 57 ομάδων, συγκεντρώνοντας 70 βαθμούς.

Συγκεκριμένα, ο αθλητής μας Δημήτρης Κουλούρης κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια: στα 100μ. πρόσθιο με χρόνο 1:02:80 και στα 200 μ. πρόσθιο με χρόνο 2:14.64 και 1 χάλκινο στα 50 μ. πρόσθιο με χρόνο 0:29.69.

Επιτυχή παρουσία σημείωσαν και οι υπόλοιποι αθλητές του Γλαύκου που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο Άγγελος Τσερέκλας-Ζαφειράκης κατέλαβε 2 4ες θέσεις στα 50 μ. πρόσθιο με χρόνο 0:29.71 και στα 100 μ. πρόσθιο με χρόνο 1:04:30, ο Αλέξανδρος Σκουτέλας κατέλαβε την 4η, 5η και 6η θέση στα 50 μ. ελεύθερο με χρόνο 0:23:77, στα 200 μ. ελεύθερο με χρόνο 01:53:39 και στα 100 μ. ελεύθερο με χρόνο 0:51:64 αντίστοιχα, ο Κωνσταντίνος Φωτόπουλος την 6η και 8η θέση στα 100 μ. ύπτιο με χρόνο 0:59:81 και στα 50μ. ύπτιο με χρόνο 0:27:68 αντίστοιχα, η Χριστίνα Ράπτη την 7η θέση στα 200 μ. πεταλούδα με χρόνο 02:24.67, η Ελευθερία Έζατ την 8η θέση στα 200 μ . πεταλούδα με χρόνο 02:26:73 και η Παναγιώτα-Μαρία Ελμαλή την 8η θέση στα 200 μ. ελεύθερο με χρόνο 02:10:86

Στις σκυτάλες, οι αθλητές Φωτόπουλος Κων., Κουλούρης Δημ. Χαραλάμπου Νικ. και Σκουτέλας Αλεξ. κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4 Χ 100 μ. Μικτή Ομαδική με χρόνο 03:51:04, ενώ οι αθλητές Σκουτέλας Αλεξ., Σουρμελής Δημ. Φωτόπουλος Κων. και Κουλούρης Δημ. κατέλαβαν την 7η θέση 4 Χ 100 μ. ελεύθερο.

Τέλος, πολύ καλή παρουσία είχαν και οι υπόλοιποι αθλητές μας. Γερμανάκου Κλειώ (9η στα 200 μ. Πεταλούδα με χρόνο 02:28:63), Χαραλάμπου Νίκος (9ος στα 50 μ. πεταλούδα με χρόνο 00:26:39), Γαλανοπούλου Άρτεμις (14η στα 100 μ. ύπτιο με χρόνο 01:10:43), Βενετσάνου Αφροδίτη (16η στα 200 μ. ελεύθερο με χρόνο 02:17:40).

Τα αποτελέσματα αυτά αναδεικνύουν για μια ακόμη φορά τον Κ.Ο.Π. ΓΛΑΥΚΟ πρώτη δύναμη στο Περιστέρι και με διαφορά από τους υπόλοιπους Συλλόγους.

Τα συγχαρητήρια όλων μας στους αθλητές που κατέλαβαν θέση στους τελικούς, αλλά και στους υπόλοιπους που συμμετείχαν και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Ο Πρόεδρος, το Διοικητικό Συμβούλιο αλλά και όλη η οικογένεια του Κ.Ο.Π. ΓΛΑΥΚΟΣ εύχεται ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ και ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ, σε όσους τελείωσαν τις αθλητικές τους υποχρεώσεις και ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ στους υπόλοιπους.